napadlo mě, že 7denní půst v mém dálkovém kurzu zbavení se parodontózy může v málo informovaných zájemcích přece jen vzbuzovat obavy. A to přitom v našem kurzu předepisujeme konzumaci rajčatové šťávy a zeleninových vývarů. Musíme totiž rozlišovat náš půst od hladovění o vodě, používaného zde v článku dr. Valuchem.
Hladovění není součástí mého kurzu Sbohem, parodontózo!, i když krátké hladovění mi v životě nejednou pomohlo.
V e-booku Sbohem, parodontózo! uvádím, že několikadenní i několikatýdenní léčebné hladovění a půsty mají v některých státech (Německu, Rusku aj.) dlouholetou tradici. U nás je lidé dnes téměř neznají a dokonce i lékaři o tomto způsobu léčení většinou nic nevědí. Proto před ním bohužel varují.
Pro srovnání a vaše uklidnění jsem Vám chtěla trochu přiblížit náročnější léčebné hladovění, jak o něm informuje RNDr. Jozef Valuch CSc. ze Slovenska.
Autor RNDr. Valuch upozorňuje, že jeho popisované zdravotní postupy nejsou náhradou odborné lékařské péče.
Příběh RNDr. Jozefa Valucha začal jeho vlastní rakovinou. Dnes se subjektivně i objektivně cítí v pohodě. Dle jeho slov je rakovinu třeba držet na uzdě životním stylem a nedovolit, aby se znovu projevila.
O LH (léčebném hladovění) Dr. Valuch říká, že je to prastará metoda ozdravění organismu. V jeho klinické praxi se prý používá jen čisté hladovění s příjmem vody (což není případ detoxikačního půstu v mém kurzu zbavení se parodontózy).
LH se využívá v mnoha sanatoriích v Německu (například Buchingerova klinika, Berlinská nemocnica Charite ), Rusku (Moskva, sanatórium Goriačinsk ), v soukromých klinikách a sanatóriích v Japonsku, USA, Francii….
S LH (léčebným hladověním) RNDr. Valuch začal jakožto onkologický pacient na radu osvíceného ošetřujícího lékaře, měl nádor na ledvině, Grawitz. Sám vystudoval biochemii a pracuje jako toxikolog na Soudním lékařství v Bratislavě. Zkoumá biochemicko-fyziologické procesy, které se spouštějí v hladovějícím organismu.
Každoročně (2009-2015) absolvoval dlouhodobé LH 30-50 dní, od roku 2016 pak dvakrát do roka 11denní LH. 36hodinové hladovění každý týden je u něj prý samozřejmostí. Protože se po LH cítil neuvěřitelně v pohodě a nasvědčovaly tomu i výsledky objektivních vyšetření, rozhodl se přibližovat tuto metodu jak laikům, tak i odborné veřejnosti.
2014 spoluzaložil Školu léčebného hladovění a regenerační diety a od té doby organizuje 14denní kurzy LHRD v Trenč. Teplicích.
4 týdny se účastníci připravují pod metodickým vedením a lékařským dohledem. Velmi dobře na ně působí výměna zkušeností v celém kolektivu účastníků. (V našem kurzu Sbohem, parodontózo! si účastníci vyměňují zkušenosti v uzavřené facebookové skupině.)
LH (léčebné hladovění) RNDr Valuch doporučuje při chorobách vnitřních orgánů a neuro-psychických problémech. Léčebné hladovění je kontraindikováno v druhé polovině těhotenství a při všech chorobách spojených s nehybností. Hladovění je vedeno lékařem specialistou.
Reakcí organismu jsou zmírnění příznaků chorob a snižování medikace. U chronických chorob kardiovaskulárních, trávicího traktu, onkologických a chorob z neurologicko-psychické oblasti se po opakovaných kúrách stav výrazně zlepšuje a zmírňují se nebo odeznívají příznaky.
K čemu v těle při LH (léčebném hladovění) vlastně dochází? Jedná se o stresovou terapii organismu a komplex adaptačních reakcí těla. Aktivují se autoregulační procesy organismu, dochází k intenzivní očistě, normalizují se fyziologické funkce a zvyšuje se odolnost organismu vůči vnějším faktorům. Zesiluje se účinek užívaných léků a asimilace dodávaných výživných látek. Lze mluvit o restartu organismu.
Proč jsou nezbytné klystýry? Asi od 3.dne startuje proces lipolýzy, tedy trávení tuků, v nichž jsou rozpuštěné lipofilní látky, kterých se při nedostatečném objemu stolice musíme zbavit klystýrem, aby se nedostávaly zpátky do těla. (Poznámka: klystýr v pojetí kurzu Sbohem, parodontózo! nám navíc prakticky odstraní pocit hladu a urychlí očistu a regeneraci trávicího traktu.)
Stejně důležitá jako sám klystýr je po hladovění regenerační strava, uvádí RNDr. Jozef Valuch. Nejen výběr živin, ale i zdravý životní styl, pohybové aktivity a také i dobré sociální vztahy.
„Je léčebné hladovění bezpečné?“ Nahromaděné zkušenosti potvrzují jeho výraznou terapeutickou efektivnost pro celou řadu nemocí. Může být dokonce užíváno jako alternativa léčení a profylaktiky k medikamentózním metodám léčení. Vynikajícím efektem léčebného hladovění je působení na „systém“ celého organismu (proto ráda říkám, že naše tělo je náš nejlepší lékař, který se nedopouští omylů).
Existuje nemálo vědeckých důkazů, že hladovění (a tedy i půst) zvyšuje obranyschopnost organismu. Už po dvou dnech hladovění se zvyšuje fagocytová aktivita leukocytů trojnásobně. Akceleruje autofagie tj. vnitrobuněčný detoxikační mechanizmus, který nás zbavuje poškozeného a již nefunkčního „materiálu“ uvnitř buněk.
Historicky běžné bylo držet jednodenní hladovku každý týden a 2-3denní hladovění každý měsíc.
Autor zde upozorňuje, že neručí za výsledky neodborně prováděné metody léčebného hladovění bez dozoru lékaře nebo metodika. A já prosím zdůrazňuji, že je třeba i při našem půstu dodržet popsané podmínky, hlavně opatrný a pomalý přechod na plnohodnotnou stravu.
Mého dálkového kurzu zbavení se parodontózy by se měli účastnit jen zájemci, kteří neužívají denně farmaka. Nepotřebují proto při půstu lékařský dohled a stačí jim metodická podpora emailem, telefonem nebo v uzavřené facebookové skupině od zkušenějších kurzistů.
Po půstu jsou také měkčí nároky na přechod z půstu na plnohodnotnou stravu. Protože je náš kurz méně radikální než hladovění, není efekt z něj tak silný a dlouhodobý a účastníci si jej budou muset občas zopakovat.
Webová stránka RNDr.Jozefa Valucha, CSc.: https://www.liecebnehladovanie.sk
(V ČR existuje Centrum řízené regenerace, založené ing. Vladimírem Popovem, metodikem léčebného detoxikačního půstu. Ing. Popov a jeho kolegyně mgr. Věra Husáková, kinický psycholog, mají atestaci od lékařské komise Německé lékařské společnosti pro léčebné půsty a výživu ÄGHE, kontakt na jeho Centrum je 777 744 247, info@centrum-regenerace.cz. V tomto Centru jsem svůj týdenní regenerační půst absolvovala.)
Příště bychom si mohli doplnit znalosti o plnohodnotné stravě a říci si, kterým potravinám bychom se v zájmu zdraví měli raději vyhnout. Bude to pro Vás zajímavé téma?
S úctou k radosti ze života a síle bezpodmínečné Lásky
Vaše babička Lenka
www.lenkarichterova.cz, FB Bez parodontozy, IG Dusenapovi